Geoblog.pl    sierpien    Podróże    Karibu Kiabakari    Ratownik, laborant, doktor, położna, dentysta – Agata Stępnik :)

Ratownik, laborant, doktor, położna, dentysta – Agata Stępnik :)

Tanzania
Tanzania, Kiabakari

No to jesteśmy po pierwszych tygodniach pracy w ośrodku zdrowia!

Co mogę powiedzieć po tych kilku tygodniach? Że mamy naprawdę dużo szczęścia mieszkając w Polsce!

Choć pracujemy w naprawdę dobrze wyposażonym ośrodku zdrowia to jednak daleko mu do standardów europejskich. Tutaj nikt nie uważa, że warto zakładać rękawiczki do każdego pacjenta i myć ręce po każdym pacjencie.

Pojęcie rękawiczek jednorazowych po prostu nie ma prawa bytu, zużycie całego bandaża na jedną osobę jest marnotractwem, a używanie wenflonu kilkakrotnie jest normą.

Dla mnie było to wszystko dość dużym szokiem, jednak w miarę szybko zrozumiałam, że jeśli nie będę oszczędzać np. bandaża na jednym pacjencie, to dla drugiego najprawdopodobniej zabraknie opatrunków…

Kolejnym szokiem jaki przeżyłam w Ośrodku to brak jakiegokolwiek zainteresowania swoim zdrowiem ze strony społeczeństwa. Ludzie nie przychodzą do lekarza gdy coś im dolega, przychodzą gdy przypadkowe lekarstwa nie pomagają a symptomy po 2 tygodniach dalej nie ustępują. Najgorsze jest to, że tutaj nie ma „przeziębienia”. Gorączka najprawdopodobniej oznacza malarię lub dur brzuszny, a biegunka amebę lub shigellę.

Jednak mamy dzielnego lekarza, który stara się to zmienić, uświadamiając każdego pacjenta, że paracetamol nie wyleczy malarii, a posyłanie dzieci do szamanów jest głupota.

A właśnie a pro po lekarza. W Polsce po 7 latach medycyny jesteś nikim, w Tanzanii po 3 latach stajesz się „Bogiem”. Jesteś lekarzem wszystkich specjalizacji, nie wyłączając oczywiście stomatologii :)

No i takim człowiekiem do wszystkiego stałam się i ja.

Pierwsza profesja, którą tutaj ciągle pojmuję to stomatolgia. W życiu nie przypuszczałabym, że wyrywanie zębów jest takie proste. Wystarczy przeczytać kilku stronnicowy kurs wyrywania zębów, posiadać 5 narzędzi dentystycznych i lidnokainę do znieczulenia .

Dla ciekawych fragment książki na temat wyrywania zębów (przypominam, że lektura ta skierowana jest do lekarzy):
“Teeth, like fingers and eyes are important parts of human body. Teeth are in the mouth…”
„Rural health workers have a lot of experiences with people. People come to them with complaints, some ask advice and other are friends. Many people know that when a toothache hurts, the only cure is to have it extracted. That is correct.”

Interesujące prawda?:)

Kolejną moją profesją, która przerosła me największe oczekiwania, to ginekologia-położnictwo. Badam kobiety w ciąży i oceniam czy z płodem jest wszystko w porządku, asystuję przy porodach, zajmuję się co miesięczną kontrolą niemowlaków, a także jestem pielęgniarką do szczepień.

Kto by kiedykolwiek pomyślał, że będę pracować z dziećmi….

Ale o dziwo podoba mnie się to i sprawia mi dość dużą przyjemność :).

No i ostatnia ma profesja, której nauczyłam się w Tanzanii i o której chcę napisać to laborantka. Dla mnie analityka medyczna zawsze była czarną magią, a tutaj. Po kilku dniach pracy jestem w stanie sprawdzić dur brzuszny, HIV, HB, zrobić całą morfologię i kilka innych rzeczy. Naprawdę nie wiem, czego można się uczyć przez 5 lat studiów analityki medycznej :P.

No i tak leci mi czas w naszym ośrodku zdrowia w Kiabakari. Z jednej strony my próbujemy nauczyć europejskiego postępowania z pacjentem oraz zasad pierwszej pomocy, a z drugiej strony w ciągu tych kilku tygodni nauczyłam się więcej niż przez rok studiów!!

Siku njema na karibu tena :) (miłego dnia i zapraszam znów)

Z ciekawostek:
Czy ktokolwiek z Was wyobraża sobie papierowe pojemniki na kał? Ja nawet potrafię taki zrobić :).

BoRa
BoRa - 2012-10-12 23:01
Teeth are in the mouth…” he,he

sierpien
sierpien - 2012-11-15 15:47